Ako čo najviac predĺžiť životnosť plaviek je určite dobré vedieť. Pri nesprávnom zachádzaniu s plavkami nemôže byť kladne vybavená ani reklamácia. Obecne platí, že o plavky je potreba sa starať ako o jemnú bielizeň a po použitiu je nutné vždy a čo najrýchlejšie preprať vo vode z kohútika za použitia pracieho prostriedku.
Len plavky vyrobené z kvalitnej tkaniny vydržia dlho ako nové. Plavky zo známeho talianskeho materiálu značky Carvico ponúkame tiež u nás. Pokiaľ chcete šetriť svoje plavky, kúpte si dvoje. Verte alebo nie, je to rada k nezaplatení. Nielenže predĺžite životnosť plaviek, ale nebudú Vás trápiť žiadne intímne ťažkosti. Dobrý nápad je kúpiť si miesto celých plaviek len spodok - plavkové nohavičky a používať je ako náhradné.
1. Predchádzajte zdeformovaní košíčkov
Na dovolenku balte kufor radšej uvážlivo. Vystužené košíčky plavkovej podprsenky môžete zložiť do seba na polovicu a skryť do nich napríklad zložené ponožky, aby mali o seba navzájom väčšiu oporu. Pokiaľ máte vystužených podprseniek viac, môžete je vedľa seba, alebo na seba vrstviť. Plavky je dobré baliť do hornej časti kufra. Pri sušeniu a praniu si počínajte opatrne tiež - v mokrom stave sú totiž košíčky náchylnejšie na zničenie. Po vypraní len opatrne vysajte vodu do uteráku a sušte plavky na ramienku, alebo vo vodorovnej polohe. V žiadnom prípade plavky nežmýkajte a nesušte s sušičke - mohli by sa trvale poškodiť.
2. Vyhnite sa škvrnám od opaľovacích prípravkov
Pozor si dávajte na všetky opaľovacie prípravky, pretože znehodnocujú tkaninu plaviek a vytvárajú škvrny. Produkty na báze karoténov, alebo s farbiacimi prísadami patria k najviac záludným. Nepanikárte, vo väčšine prípadov je ide odstrániť bežným prostriedkom určeným na odstraňovanie škvŕn (včetne žlčového mydla). Pred pobytom na slnku sa radšej namažte s časovým predstihom.
3. Dajte si pozor na vyblednutie a plavky pravidelne perte
Zabijaci krásnych plaviek sú: soľ, chlór a slnečné žiarenie. Aby sme zredukovali vplyv soli, alebo chlóru na tkanine, je vhodné plavky pred sušením vždy prepláchnuť vo vode z kohútiku. Minimálne raz mesačne je potom vyperte s prípravkom určeným na jemnú bielizeň. Vyblednutie však spôsobuje tiež slniečko, preto je dlhodobý pobyt na slnku pre plavky (nehľadiac na vás osobne) nevhodný. Zmenu farby spôsobí tiež náš pot. Preto sa plavky neodporúčajú používať ani do sauny, alebo solária. Plavky by sa nikdy nemali sušiť na priamom slnečnom svetle, len v polotieňu.
4. Vyberajte uvážlivo miesto, kde sedíte
U tkaniny môže dojsť k vytiahnutiu vlákien, alebo k vytvoreniu dierok. Pokiaľ si prajete tešiť sa dlho zo svojich plaviek, vyhýbajte sa oblúkom všetkým drsným povrchom včetne toboganov, kamenistých pláži, apod.
5. Sušte a perte plavky podľa inštrukcií na etikete
Plavky je vhodné prať iba ručne, v pracích géloch určených na jemnú bielizeň a bez bieliacich prísad. Teplota vody by nikdy nemala presiahnuť 40°C. Preto sa neodporúča ani pobyt v príliš teplej vode (napr. v termálnych kúpeloch). Aviváž nepoužívajte, ta plavky trvale znehodnocuje: rozleptá vlákna a znižuje elastickosť a hrúbku materiálu. Pri ručnom žmýkaniu by ste mala postupovať opatrne. Sušička je tiež tabu.
Plavky nieje vhodné nechávať dlho vlhké v igelitovom sáčku, alebo taške a navyše v pokrčenom stave. Dochádza tak k zapareniu a zhoršeniu kvality látky. Lepšie je vlhké plavky na cestu do hotelu zabaliť do uteráku..
Symboly, ktoré sa môžu objaviť na etikete plaviek: