1. Neplechu môže narobiť červená a čierna, trieďte preto podľa farieb
Starostlivo triediť bielizeň podľa farieb sa vyplatí, ak netúžite po batike. Obecne platí, že čierna a červená farba je najviac zradná a vyplatí sa počítať s tým, že môže farbiť aj po niekoľkom vypraní. To, že farbí, zistíte jednoduchým testom pri namočení bielizne do vody. Pre zmiernenie odfarbenia zvolte jednoduchý trik s octom. Pri praní môžete vyskúšať aj ďalšiu vychytávku - obrúsky proti zafarbeniu. V poslednej fáze Vám môže byť záchranou odfarbovač na nechcene zafarbenú bielizeň.
Bielizeň si pred praním rozdelte podľa farieb takto:
- čisto biela a prevažujúca svetlá farba (rovnako tak svetlo ružová, jemne žltkastá, apod.)
- čierna a tmavo modrá (púšťať budú stopercentne výrobky zo saténu a džinoviny)
- červená, oranžová, tmavo ružová
2. Kôpky s bielizňou rozdelte tiež podľa materiálu
Odevy s potlačou, alebo náchylné k poškodeniu (satén) perte vždy naruby. To často pomôže aj bavlne, pokiaľ sa chcete vyhnúť žmolkom. Práčku zapnite na program adekvátne použitému materiálu a znížte teplotu prania. Väčšina pracích prostriedkov zvládne vyprať výborne aj pri nižšej teplote a vy ušetríte nielen svoju peňaženku, ale udržíte dlhšie kvalitu bielizne. Silnejšie zašpinenú bielizeň je vhodné vopred namočiť.
Bielizeň je ďalej dobré rozdeľovať podľa pracieho programu na:
- bielizeň z bavlny
- syntetické materiály
- jemná bielizeň: nohavičky, podprsenky, funkčné oblečenie, luxusná nočná bielizeň s čipkami, saténové pyžamá, košieľky a župany, plavky apod.
- vlnu a fleece
- posteľná bielizeň
3. Nepodceňujte voľbu pracieho prostriedku
Dajte si pozor na univerzálne pracie prostriedky a starostlivo preštudujte, či neobsahujú rozjasňovače - tie totiž spôsobujú vyblednutie farebného oblečenia. Používať by ste mali minimálne dva typy pracích prostriedkov - na farebnú (a čiernu) bielizeň a na biele. Pre jemnú bielizeň a vlnu sú vhodnejšie špeciálne tekuté prostriedky. Prostriedky na čiernu bielizeň obsahujú ustaľovače farby, preto bude oblečenie vyzerať dlho ako nové.
4. Pre funkčnú a spodnú bielizeň je aviváž tabu
Aviváž trvale narušuje a tým poškodzuje jemné vlákna. Preto ju vynechajte v prípade prania čipkovanej bielizne, funkčnej bielizne, plaviek a iného oblečenia s prídavkom elastanu.
5. Ach tie škvrny
Na škvrny používajte prostriedok k tomu určený a starostlivo si prečítajte návod k použitiu. Pri dlhšom pôsobení než je odporúčané výrobcom môže stenčiť tkaninu, alebo zmeniť jej sfarbenie. Odstraňovače škvŕn sa môžu používať súčasne s praním v práčke. Ideálnym prírodným preparátom pre odstránenie škvŕn je ocot.
6. Šnúra na bielizeň je pre usušenie bielizne najlepšia voľba
Jemné tkaniny niesu pre bubnovú sušičku vhodné. Tie sa sušia v rozloženom stave, alebo vo zvislej polohe. Dajte si pozor na sušenie na priamom slnku - to prespieva len bielej, ostatné farby môžu vyblednúť.
Vaša Jarka z ELEGANT.sk