Vyhľadávanie

Prihlásiť sa

Heslo som zabudol

Som tu prvýkrát a chcem sa registrovať

Ako sa starať o látkové rúška?

Aj keď sú látkové rúška teraz povinné, môžu podliehať módnemu trendu. Urobme si z rúšok módny doplnok a pokúsme sa celú situáciu trocha odľahčiť veselými farbami aj praktickými strihmi rúšok. Prezradíme vám, ako sa správne o látkové bavlnené rúško starať. 

Účinná a jednoduchá sterilizácia

Ako prať, dezinfikovať, vyvárať alebo čistiť látkové rúška? Sterilizácia, vyvarenie rúška, je najjednoduchší spôsob, ako rúško zbaviť možnej infekcie. Dajte rúška do hrnca, nechajte vodu s rúškami prejsť minimálne 5 minút varom, rúška následne usušte a potom prežehlite žehličkou na maximálnu možnú teplotu. Rúška ide samozrejme vyvariť aj samostatne v práčke, ale málokto bude doma mať rúška na celú várku do práčky. 

Ako často by ste mali rúško meniť? 

Ideálne po jednej hodine nosenia či po prevlhnutí.

Aj keď rúško vírus 100% nezastaví, tak ale šíreniu všetkých respiračných ochorení pomáha zastaviť. Respiračné ochorenie, chrípka alebo teraz CORONAVIRUS, sa šíri kvapôčkami, ktoré poletujú vzduchom okolo nakazených jedincov, aj tých u ktorých ešte nemuselo ochorenie prepuknúť. Je teda dôležité rúško mať a nosiť. Nikto tak nešíri kvapôčky okolo seba + nos aj ústa máte rúškom zakryté, teda dýchate cez rúško, takže aj keby, tak sa infekčné kvapôčky okolo prefiltrujú a na rúšku sa môžu uchytiť. 

Preto je potrebné dbať po použití aj na následnú manipuláciu s rúškom. 

Ako dať použité rúško správne dole?

Rúško si dávame dole oboma rukami, nedotýkame sa časti, ktorá je cez ústa a tvár, môže byť infekčná. Jednorazové rúško ihneď vyhoďte. Látkové opakovane použiteľné rúško si dajte dole a vložte rovno do pripraveného hrnca - vyvarte! Rúška nikde neodkladajte, neprekladajte a nenechávajte po byte. Po manipulácii s rúškom si umyte a vydezinfikujte ruky. 

Načítám