Vyhľadávanie

Prihlásiť sa

Heslo som zabudol

Som tu prvýkrát a chcem sa registrovať

Čo je bavlna a ako sa starať o bavlnené oblečenie?

Bavlna je jedným z najobľúbenejších materiálov medzi ľuďmi. Prečo? Má jedinečné vlastnosti. Je to prírodný materiál, ktorý je z 90% tvorený celulózou. Je odolný a príjemný k pokožke. Prečítajte si, aké všetky vlastnosti bavlna má a čo ďalšieho skrýva. 

Vlastnosti bavlny vás rozhodne zaujmú

Bavlna sa vyrába zo semien rodu Gossypium, ktoré môžete poznať ako bavlník. Na svete nájdete až 67 druhov týchto rastlín. Najkvalitnejšia látka sa však získava z bavlníku krovitého. Pozrite sa na hlavné charakteristické črty bavlny:

  • Je priedušná a veľmi odolná.
  • Dobre absorbuje vlhkosť. 
  • Je jemná na dotyk.
  • Hodí sa aj pre citlivú pokožku alergikov a atopikov. 

Čo sa z bavlny vyrába?

Vzhľadom k absorpčným  vlastnostiam sa bavlna využíva k výrobe uterákov, osušiek a kuchynských utierok. Obľúbená je tiež u lôžkovín. Najčastejšie sa však používa k výrobe spodnej bielizne a nočného oblečenia, ako sú pyžamá, košieľky a župany. Nájdete ju tiež vo zdravotníctve pri výrobe nití a obväzov. 

Načítám
Načítám
Načítám

Starajte sa o bavlnené oblečenie tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie.

Rozmýšľate, či sa bavlnené oblečenie v práčke nezničí? Máme pre vás skvelú správu. Oblečenie z bavlny je perfektne odolné, môžete ho teda prať až na 40°C. Navyše sa dá žehliť až na 110°C, takže vaše oblečenie bude vždy nielen čisté, ale aj krásne rovné. V prípade, že je na oblečení potlač, odporúčame prať naopak. 

Prečo často dochádza k miešaniu bavlny s ďalšími materiálmi?

Čisté bavlnené vlákna sú menej elastické, a preto môže dochádzať ku krčeniu látky. Výrobcovia z toho dôvodu často miešajú bavlnu s elastanom, vďaka ktorému má oblečenie vlastnosti bavlny aj elastanu. Je priedušné, hebké a pružné, takže nedochádza ku krčeniu.

Načítám